Aktiviteter för er
Koda berättelser i Scratch
Vill du också komma igång med programmering? Vi programmerar egna berättelser i Scratch så du får prova på att programmera på en enkel nivå.

Koda din egna berättelse
Vill du också komma igång med programmering? Vi programmerar egna berättelser i Scratch så du får prova på att programmera på en enkel nivå.
Om aktiviteten
Denna workshop introducerar deltagarna till vad programmering är och hur en programmerar på en lätt nivå genom att programmera egna berättelser.
Deltagarna får följa med steg för steg i hur de kodar egna berättelser i programmet Scratch, och såklart uppmuntrar vi alltid deltagarna till att komma på egna saker som ska hända i deras egna berättelser. På så sätt får deltagarna lära sig om de mest grundläggande verktygen i Scratch och lär sig att programmera på en grundläggande nivå.
Kan arrangeras som en digital workshop.
Information
Ålder:
9+ år
Tidslängd:
90-120 minuter
Utrustning:
datorer
Kontaktperson
Non Raagaard
Huvudansvarig